UBM (biometria)
ubm_www

Badanie UBM służy ultradźwiękowej ocenie głębokości komory przedniej, a więc ocenie szerokości kąta przesączania, zrostów w tym kącie, zamknięciu kąta przez soczewkę itd. Pozwala więc rozpoznać wiele postaci jaskry wtórnej. W planowaniu zabiegu przeciwjaskrowego w niektórych postaciach jaskry ma znaczenie decydujące o wyborze metody laserowej lub chirurgicznej. Badanie UBM jest jedyną metodą pozwalającą na dokładną ocenę wielkości guzów lub cysty w przednim odcinku gałki ocznej.

Badanie UBM powinno być wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach przez doświadczonego w danej metodzie badania lekarza okulistę.

Stanowi idealne uzupełnienie badania SL-OCT, dotyczy bowiem oceny przedniego odcinka oka, penetrując gałkę oczną aż do soczewki. Dużą zaletą badania UBM jest możliwość oceny biometrycznej głębokości komory, szerokości kąta przesączania i grubości soczewki – co w kwalifikacji chorych do zabiegu laserowego lub chirurgicznego ma ogromne znaczenie. Ultrabiomikroskopia (badanie UBM) jest najbardziej precyzyjną metodą badania guzów, cyst a także badania drożności przetok pooperacyjnych czyli skutków zabiegu. Może być wykonana nawet wtedy, gdy rogówka jest całkowicie zmętniała.

Wskazania do wykonania badania UBM?

Na czym polega badanie UBM?

Badanie UBM wykonuje się na leżąco po znieczuleniu oka. Na oku ustawia się plastikową rozwórkę wypełnioną wodą, w której sonda ultradźwiękowa penetruje przedni odcinek oka, a na ekranie monitora pokazywane są wszystkie badane obiekty. Film z badania utrwalany jest w pamięci komputera.

Jak często wykonywać badanie UBM?

Dla celów diagnostycznych wystarczy badanie jednorazowe. Dla śledzenia zmian chorobowych w przednim odcinku oka – w zależności od wskazań lekarza leczącego.

Jak przygotować się do badania UBM?

Badanie wykonuje się przy wąskiej źrenicy.

Przeciwwskazania do wykonania badania UBM?

Badania UBM nie wykonuje się w okresie pooperacyjnym (przed zagojeniem się rany), w stanach zapalnych spojówek lub rogówki. W razie uczulenia na krople znieczulające należy powiadomić o tym lekarza badającego.

JASKRA BADANIA – ZAPISZ SIĘ ! Pełen pakiet badań diagnostycznych+konsultacja u doświadczonych specjalistów od jaskry

Przeczytaj więcej o JASKRZE:   PRZYCZYNY    OBJAWY    DIAGNOSTYKA     LECZENIEZapisz się na badania

Ad

Al. Niepodległości 18 02-653

Ad
Instytut Oka - innowacyjne centrum diagnostyki i terapii oczu - zatrudnia grono wybitnych autorytetów medycznych i zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Instytut Oka wyposażony jest w najnowocześniejszy światowy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny. Posiada rozbudowane, nowoczesne centrum laseroterapii jaskry i chorób siatkówki oka. Specjalizacje: jaskra - diagnostyka, leczenie, laseroterapia. Choroby siatkówki oka: AMD - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa. Laser 2RT, operacje zaćmy, korekcja wzroku, okulistyka dziecięca.

Click to open larger map

poniedziałek-piątek: 8.00-20.00
sobota: 9.00-18.00