Krzywa dobowa ciśnienia w oku

krzywa_www

Do badania ciśnienia w oku służą tonometry: bezdotykowe „air puff”, konturowe Pascal lub wymagające znieczulenia (aplanacyjne). Ciśnienie wewnątrzgałkowe zmienia się w ciągu doby. Fizjologicznie wahania ciśnienia mogą wynosić od 2 do 6 mmHg. Najwyższe wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego obserwuje się nad ranem. Czasami najwyższe ciśnienie pojawia się po południu lub wieczorem. Jest to tzw.”odwrócona” krzywa dobowa, często świadcząca o zaburzeniach hormonalnych. U chorych na jaskrę leczenie planuje się tak, aby wahania ciśnienia nie przekraczały 3mmHg. Tylko wtedy można skutecznie hamować postęp choroby. Aby ocenić skuteczność terapii wykonuje się tzw. krzywą dobową ciśnienia.

Wyznaczenie dobowej krzywej ciśnienia wewnątrzgałkowego polega na wykonaniu wielokrotnych pomiarów tonometrycznych w ciągu doby. Duże wahania dobowe ciśnienia w oku – czyli duża fluktuacja – mają wpływ na powstawanie mroczków w polu widzenia.

JASKRA BADANIA – ZAPISZ SIĘ ! Pełen pakiet badań diagnostycznych+konsultacja u doświadczonych specjalistów od jaskry

Przeczytaj więcej o JASKRZE:   PRZYCZYNY    OBJAWY    DIAGNOSTYKA     LECZENIEZapisz się na badania

Ad

Al. Niepodległości 18 02-653

Ad
Instytut Oka - innowacyjne centrum diagnostyki i terapii oczu - zatrudnia grono wybitnych autorytetów medycznych i zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Instytut Oka wyposażony jest w najnowocześniejszy światowy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny. Posiada rozbudowane, nowoczesne centrum laseroterapii jaskry i chorób siatkówki oka. Specjalizacje: jaskra - diagnostyka, leczenie, laseroterapia. Choroby siatkówki oka: AMD - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa. Laser 2RT, operacje zaćmy, korekcja wzroku, okulistyka dziecięca.

Click to open larger map

poniedziałek-piątek: 8.00-20.00
sobota: 9.00-18.00