OCT (tomografia)

Optyczna koherentna tomografia

metoda obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego

Tomograf optyczny OCT znajdujący się w Instytucie Oka umożliwia wykonanie w pełni zautomatyzowanej topografii tarczy oraz wykonanie analizy trendu rozwoju choroby, wraz z analizą komórek zwojowych i pomiarem kąta przesączania pozwalając w szczegółach obrazować strukturę oka i ujawnić wszelkie zmiany patologiczne. Różnorodne funkcje analityczne tej aparatury z trójwymiarowym obrazowaniem 3D OCT umożliwiają obrazowanie oraz analizę rogówki i przedniego odcinka oka, niezbędnych dla wykrycia początków choroby oraz śledzenia jej postępów i skuteczności stosowanego leczenia jaskry.
Badanie OCT powinno być bezwzględnie wykonane a następnie opisane przez doświadczonego okulistę-diagnostę – a nie technika. Wiedza i doświadczenie lekarza wykonującego badanie są dla ostatecznej interpretacji uzyskanego obrazu – kluczowe i rzutują na dalszy proces leczenia.

Najczęstsze pytania

Czemu służy badanie OCT?
Badanie OCT – Optyczna Koherentna Tomografia – jest nową specjalistyczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą obrazowanie tylnego bieguna gałki ocznej, przede wszystkim siatkówki. Tomograf pozwala uzyskiwać bardzo dokładne, przestrzenne przekroje siatkówki, co ułatwia wyspecjalizowanemu diagnoście na precyzyjną jej ocenę. Dzięki badaniu OCT można szczegółowo zbadać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan naczyń krwionośnych, stan nerwu wzrokowego. Badanie OCT służy wielu celom diagnostycznym dotyczącym wszystkich chorób siatkówki, jak i obserwacji skutków leczenia chorób siatkówki oraz zmian siatkówki w przebiegu jaskry.

Na czym polega badanie?
Badanie OCT jest bezbolesne i bezkontaktowe. Podczas badania pacjent patrzy nieruchomo we wskazany przez lekarza punkt, od czasu do czasu powstrzymując się tylko od mrugania.

Jakie są wskazania do wykonania badania OCT?
Badanie OCT jest niezwykle użytecznym narzędziem w diagnostyce, monitorowaniu przebiegu choroby i sprawdzaniu efektów jej leczenia w przypadku wielu schorzeń siatkówki, a zwłaszcza zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD), zmian cukrzycowych w siatkówce oraz ocenie warstwy włókien nerwowych u chorych na jaskrę.

Jak często wykonywać badanie OCT?
Badanie OCT może być wielokrotnie powtarzane. Pozwala to na śledzenie przebiegu choroby, co w przypadku takich chorób jak AMD, jaskra lub retinopatia cukrzycowa – jest niezwykle ważne.

Jak przygotować się do badania OCT?
Badanie OCT jest bezbolesne, nieinwazyjne i bezkontaktowe, a promień świetlny, którym aparat wykonuje pomiary jest całkowicie bezpieczny dla oka. Rozszerzenie źrenic za pomocą kropli znacznie poprawia jakość badania.

Przeciwwskazania do wykonania badania OCT?
Brak

W Instytucie Oka dysponujemy najnowocześniejszym na świecie aparatem łączącym konfokalny Skaningowy Laserowy Oftalmoskop (cSLO) i Optyczny Koherentny Tomograf w domenie spektralnej (SD – OCT). Urządzenie to charakteryzuje się największą dokładnością i powtarzalnością, a sam unikalny system może identyfikować zmiany wielkości 1 μm !!! W ten sposób mamy możliwość uchwycenie najsubtelniejszych zmian, czego nie potrafią osiągnąć inne aparaty OCT.

 

JASKRA BADANIA – ZAPISZ SIĘ ! Pełen pakiet badań diagnostycznych+konsultacja u doświadczonych specjalistów od jaskry

Przeczytaj więcej o JASKRZE:   PRZYCZYNY    OBJAWY    DIAGNOSTYKA     LECZENIE

 Zapisz się na badania

Ad

Al. Niepodległości 18 02-653

Ad
Instytut Oka - innowacyjne centrum diagnostyki i terapii oczu - zatrudnia grono wybitnych autorytetów medycznych i zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Instytut Oka wyposażony jest w najnowocześniejszy światowy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny. Posiada rozbudowane, nowoczesne centrum laseroterapii jaskry i chorób siatkówki oka. Specjalizacje: jaskra - diagnostyka, leczenie, laseroterapia. Choroby siatkówki oka: AMD - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa. Laser 2RT, operacje zaćmy, korekcja wzroku, okulistyka dziecięca.

Click to open larger map

poniedziałek-piątek: 8.00-20.00
sobota: 9.00-18.00