SL-OCT

SL_oct_www

1. SL-OCT to najnowszy oceniający przedni odcinek oka aparat skojarzony z lampą szczelinową. Przy pomocy SL-OCT można wykonać tzw. nieinwazyjną gonioskopię. Przeznaczony jest do dokładnej oceny kąta przesączenia, a także do wykonania precyzyjnego pomiaru grubości rogówki tzw. pachymetrii – badania, które musi być wykonane u każdego podejrzanego o jaskrę. Badanie SLT-OCT przeznaczone jest zwłaszcza dla dzieci i osób wrażliwych, które bronią się przed zakładaniem gonioskopu do oka.

2. Jedynie przy pomocy badania SL-OCT można wykonać jednoczasowo tzw. próbę ciemniową – tj. ocenić czy wąski kąt przesączenia zamyka się w ciemności. To bardzo ważna próba – wskazująca na konieczność, wykonania lub nie, przecięcia laserowego tęczówki w danym oku.

3. Na rynku istnieją liczne przystawki do aparatów OCT, oceniające jednak tylko fragmenty kąta przesączania – z wyjątkiem OCT Visante, ale ten starszy typ aparatu nie jest skojarzony z lampą szczelinową, co ogranicza także jego możliwości w wykonywaniu próby ciemniowej.

 

 Najczęstsze pytania

Czemu służy badanie SL-OCT?
Badanie SL-OCT najbardziej precyzyjnie określa wielkość i kształt elementów składających się na przedni odcinek oka, a więc grubość rogówki, głebokość komory przedniej, szerokość ( w stopniach) kąta przesączania, zwężenie lub zamykanie się kąta przesączania pod wpływem złego oświetlenia, grubość tęczówki (ewentualne guzy lub cysty tęczówki), drożność przetok operacyjnych.Badanie SL-OCT pozwala na „bezkontaktową”, czyli bezpieczną ocenę stanu oka po zabiegach, już w kilka godzin po wykonaniu operacji. Bardzo istotna jest możliwość oceny przy pomocy SL-OCT miejsca przyczepu tęczówki w oku, co tłumaczy przyczynę powstania choroby np. w jaskrze młodzieńczej.
Na czym polega badanie SL-OCT?
Aparat ocenia automatycznie wszystkie parametry przedniego odcinka oka, przekazując cały obraz lub zadane fragmenty ( jak np. obliczenia przestrzeni pomiędzy tęczówką a rogówką), czy stopień zamknięcia kąta pod wpływem ciemności. Badanie jest nieinwazyjne. Pacjent musi patrzeć tylko na poruszający się znacznik.
Jakie są wskazania do wykonania badania SL-OCT?

Jak często wykonywać badanie SL-OCT?
Jednorazowo – u podejrzanych o jaskrę.
U osób będących w wysokiej grupie ryzyka – zależnie od wskazań lekarza.
Przy obserwacji skutków zabiegów przeprowadzonych u chorego – zleca lekarz zależnie od potrzeb.
Obserwacja wzrostu guzów i cyst – zleca lekarz zależnie od potrzeb.

Jak przygotować się do badania SL-OCT?
Badanie jest bezbolesne, wykonuje się je bez poszerzania źrenic.
Przeciwwskazania do wykonania badania SL-OCT?
Brak

JASKRA BADANIA – ZAPISZ SIĘ ! Pełen pakiet badań diagnostycznych+konsultacja u doświadczonych specjalistów od jaskry

Przeczytaj więcej o JASKRZE:   PRZYCZYNY    OBJAWY    DIAGNOSTYKA     LECZENIE

 Zapisz się na badania

Ad

Al. Niepodległości 18 02-653

Ad
Instytut Oka - innowacyjne centrum diagnostyki i terapii oczu - zatrudnia grono wybitnych autorytetów medycznych i zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Instytut Oka wyposażony jest w najnowocześniejszy światowy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny. Posiada rozbudowane, nowoczesne centrum laseroterapii jaskry i chorób siatkówki oka. Specjalizacje: jaskra - diagnostyka, leczenie, laseroterapia. Choroby siatkówki oka: AMD - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, retinopatia cukrzycowa. Laser 2RT, operacje zaćmy, korekcja wzroku, okulistyka dziecięca.

Click to open larger map

poniedziałek-piątek: 8.00-20.00
sobota: 9.00-18.00